text2486.png

01 idea

Bliskość natury jest
dla mnie najważniejsza.

Daje poczucie bezpieczeństwa, oddechu i normalności w codziennym pędzie życia. Natura jest dla mnie odskocznią i przeciwwagą do nowoczesności.

02 otoczenie

Kopiec to po pierwsze moje rodzinne strony, a po drugie to piękne i unikatowe miejsce.

Piękna, spokojna wieś oddalona od Częstochowy zaledwie o 8-9 kilometrów. Ze względu na znajdujące się tu stawy, mieszkańcy nazywają ją „małymi Mazurami”. W dodatku to miejsce z bogatą historią.

Ja te tereny znam od dziecka, tu się wychowałem, niedaleko jest mój dom rodzinny. W tych stawach kąpaliśmy się w każde wakacje. W trzcinach budowaliśmy sobie szałasy, a na drzewach domki. Dzisiaj patrzę z innej perspektywy, pod innym kątem na tę rzeczywistość.

Ważna jest dla mnie przestrzeń. Kopiec to jest wieś, w której nie ma zwartej zabudowy. Można tu swobodnie oddychać i popatrzeć w dal.

Nie wyobrażam sobie tego domu w mieście. Na pewno przyciągałby uwagę, ale wyglądałby tam groteskowo. Natomiast tutaj jest w swoim naturalnym otoczeniu. Ten dom jest tu wpisany.

03 forma

Na początku był pomysł stworzenia parterowego domu, który będzie przypominał… łódź. Parterowy z dwóch powodów: po pierwsze, bo jest wygodny do mieszkania, a po drugie - chciałem, żeby był rozłożysty. Dzięki temu będę mógł uzyskać efekt żagli. Udało mi się to zrobić. Kolejnym elementem, który mi się nasunął projektując tę łódź i analizując otoczenie, była naturalnie trzcina.

04 materiał

Tutejsze stawy porośnięte są trzciną, z której wykonuje się między innymi pokrycia dachowe. Stąd wybór padł na ten naturalny materiał – charakterystyczny, wyróżniający się element powodujący, że ten dom ma być po prostu tu i nigdzie indziej. 

Dlaczego trzcina?

Po pierwsze to naturalny budulec, na dodatek występujący tutaj – jest to zatem próba wpisania się w krajobraz. 


Po drugie chciałem zastosować nowoczesną formę z użyciem najbardziej naturalnych materiałów, jakie są znane człowiekowi, ponadto pokazać, że można połączyć stare z nowym.


Po trzecie trzcina daje komfort użytkowania, ponieważ jako zdrowy, naturalny materiał daje niesamowity efekt termoizolacyjny. Zimą ogrzewa, a latem chroni przed gorącem.

05 energia

Woda dla mnie ma znaczenie symboliczne. Woda uspokaja, koi, powoduje harmonię. Po całym dniu pełnym wyzwań w pracy, ten dom – Barka Cieślika – ma być azylem, w którym odnajduję równowagę.

 

Lubię patrzeć na wodę, obserwować, co się na niej dzieje. Stąd te imponujące przeszklenia. Wszystkie okna z każdego pomieszczenia w domu skierowane są na wodę. Widok nie będzie się nudził, bo z każda porą roku się zmienia.

Jestem związany z tym projektem bardzo mocno. Barka Cieślika jest jedna, natomiast jak to barka na wodzie - ciągnie za sobą innych, wyznaczając kierunek i trend. 

barka.png

Projekt został uhonorowany nagrodą Housemarket Silesia Award 2020 w kategorii Dom jednorodzinny.

Housemarket Silesia Awards 2020_Certyfik