Przeznaczenie: Przebudowa domu jednorodzinnego

Lokalizacja: Częstochowa

Rok: 2018

Status: Zrealizowany

Powierzchnia użytkowa: 327 m²

Wielkość działki: 666 m²

Nr referencyjny: 174

Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Ówczesny architekt i urbanista Bogdan Jezierski projektuje dom jednorodzinny. Budynek staje w Częstochowie. Upływają kolejne dziesięciolecia, zmieniają się mody i właściciele domu. W 2018 roku do pracowni architektonicznej ANTA trafia zlecenie przebudowy i modernizacji budynku. 

„To ponadczasowy w sensie funkcjonalnym oraz bryłowym dom – dzięki temu bardzo łatwo dało się go dostosować zarówno w sensie wizualnym jak i użytkowym do potrzeb nowych właścicieli. Wszystkie zmiany konsultowaliśmy z autorem - Bogdanem Jezierskim. Wysłaliśmy mu też wizualizacje końcowego efektu. Wszystkie zmiany zaakceptował w 100%.”- mówi Daniel Cieślik.

Niewątpliwą wartością dodaną pracy nad tym projektem dla architektów było obcowanie z oryginalnymi sprzed ponad pół wieku ręcznymi rysunkami pana Jezierskiego. Na jednym z nich – ukazującym elewację zewnętrzną – doskonale widać ułożenie kamienia ozdobnego. „Uratowaliśmy go, okazało się, że wymagał jedynie wyczyszczenia. I po raz kolejny udowadniamy, że stare nie zawsze oznacza złe czy niemodne. Wręcz przeciwnie.”– dodaje Daniel Cieślik.

jezierski2.jpg
jezierski1.jpg

Fragmenty oryginalnych rysunków autorstwa B. Jezierskiego z lat 70. XX w.

P1400498.JPG
P1400495.JPG

Dom przed przebudową. Widoczna oryginalna kamienna elewacja, którą udało się zachować.